2. Nuo 2022 m. birželio mėn. įgyvendinamas projektas bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, "Sportuojantys Marcinkonys" , paraiškos Nr. SRF-FAV-2022-1-0787. Jis truks 30 mėn.
Projekto "Sportuojantys Marcinkonys" - Marcinkonių seniūnijos gyventojų fizinio aktyvumo ir sveikatinimo
skatinimas sporto veiklomis tikslas - išugdyti 56-ų 2-74 m. Marcinkonių gyventojų įprotį gyventi fiziškai aktyviai,
t.y. bent 2 k. per savaitę užsiimti sportine veikla, daryti mankštas individualiai arba grupėje, taip pat užtikrinti
fizinio aktyvumo veiklų įvairovę, plėtrą ir buvimą pagal poreikius. Bus įgyvendinamos šios veiklos: Sporto diena -
galimų pasirinkti fizinio aktyvumo veiklų pristatymo užsiėmimai projekto dalyviams; reguliarios fizinės veiklos
treniruotės suaugusiems pagal užsiėmimų tvarkaraštį ir veiklos rūšį; šeimų mankštos treniruotės; vaikų mankštos
/ vaikų joga. Vyks teorinių paskaitų ciklas "Žmogaus anatomija ir įvairūs fiziniai krūviai", Įvairios sporto rūšys ir jų
nauda", "Kaip pasirinkti sau tinkamą sporto rūšį", "Kaip tinkamai sportuoti netraumuojant kūno", "Cheminiai ir
fiziniai procesai žmogaus organizme". Vyks 3 Šeimų sporto stovyklos. Dalyviai įpras reguliariai sportuoti,
pagerins savo fizinius rodiklius, pagilins teorines žinias, tai sustiprins jų motyvaciją, pagerės socialinė,
visuomeninė situacija. Tapsime stipri, sportiška, sveika bendruomenė.
Projekto rezultatai
Projektas buvo skirtas visiems Marcinkonių seniūnijos gyventojams nepriklausomai nuo jų amžiaus. Projekto metu veiklos buvo organizuotos taip, kad Marcinkonių seniūnijos gyventojai įprastų gyventi fiziškai aktyviai, t.y. reguliariai, bent du kartus per savaitę, užsiimtų sportine veikla su profesionaliais treneriais. Per trisdešimt projekto vykdymo mėnesių suaugę projekto dalyviai vidutiniškai treniravosi iki 120 grupinių treniruočių, kurių bendra trukmė 9000 minutės (apskaičiuota pagal vidutinį individualų lankomumą). Iš viso įvyko 341 treniruotė suaugusiems. Vaikai vidutiniškai treniravosi apie 80 treniruočių ( apskaičiuota pagal vidutinį individualų lankomumą), kurių bendra trukmė 6000 minučių. Iš viso vaikams buvo skirtos 104 treniruotės. Šeimų mankštos buvo organizuotos 52 kartus, iš viso 3900 minučių, vidutiniškai viena šeima dalyvavo 36 mankštose (apskaičiuota pagal vidutinį individualų lankomumą). Be šių veiklų buvo organizuota sporto diena, paskaitos, trys šeimų sporto stovyklos.
Gavus finansavimą šiam projektui , Marcinkonių seniūnijos gyventojams buvo suteikta galimybė dalyvauti intensyviose sportinėse veikose, vykusiose 30 mėnesių. Veiklos buvo reguliarios ir lengvai prieinamos bet kuriam, norinčiam sportuoti, neretai įkalbinant ir pavyzdžiu užkrečiant tuos, kurie sportuoti visai neplanavo Taip į sporto veiklas įsitraukė ir jas lankė virš 10 procentų naujų dalyvių. Jei nebūtų buvę šio projekto, visi projekto dalyviai nebūtų treniravęsi visiškai, išskyrus vaikus, kurie lanko kūno kultūros pamokas ugdymo įstaigose Merkinėje ir Varėnoje. Visi kiti projekto dalyviai neturi galimybių sportuoti dėl ekonominių priežasčių bei dėl to, kad Marcinkonys yra 20-30 kilometrų nuo dviejų didesnių miestų - Varėnos ir Druskininkų. Dėka projekto veiklų sportuoti galėjo visi, nes veiklos vyko jų gyvenamojoje vietoje ir buvo nemokamos. Projekte dalyvavo pensijinio amžiaus žmonės, socialinės rizikos šeimos, pagal individualias galimybes - asmenys turintys neįgalumą.
Projekto tikslas - išugdyti 56-ų 2-74 m. Marcinkonių gyventojų įprotį gyventi fiziškai aktyviai, t.y. bent 2 k. per savaitę užsiimti sportine veikla, ne mažiau 3 k. eiti pasivaikščioti, daryti mankštas individualiai arba grupėje, taip pat užtikrinti fizinio aktyvumo veiklų įvairovę, plėtrą ir buvimą pagal poreikius - buvo pasiektas įgyvendinus projekto veiklas. Sporto projekto pristatymo veikla pasiekė savo tikslą - informuoti galimus projekto dalyvius ir paskatinti juos dalyvauti projekto veiklose. Buvo daug susidomėjusių, didžioji dalis dalyvavusių pristatymuose išliko aktyvūs projekto veiklose iki jo pabaigos. Organizuota Sporto diena leido dalyviams susipažinti su galimomis sporto veiklomis projekto metu praktiškai, išbadyti įvairių sporto rūšių treniruotes ir išsirinkti jiems tinkamiausią, patraukliausią aktyvią ir reguliarią sportinę veiklą. Po sporto dienos buvo pasiskirstyta į grupes pagal amžių ir išsirinktą užsiėmimą. Vaikai nutarė mankštintis ir išbandyti vaikų jogą, abi kryptys išliko iki projekto pabaigos. Suaugusieji nutarė lankyti aerobiką ir pilates užsiėmimus, šios dvi pagrindinės kryptys taip pat išliko iki projekto pabaigos. Šeimų mankštos metu pagrindinis dėmesys buvo skiriamas šeimos aktyvumo įgūdžių formavimui, kad sportuoti kartu būtų vienas iš naudingų ir malonių laisvalaikio leidimo būdų.
Suaugusieji sportuodami reguliariuose užsiėmimuose, t.y. 2 kartus per savaitę, kai kurie iki 4 kartų per savaitę, užsiimė aktyvia, jų pačių išsirinkta ir jų poreikius atitinkančia, fizine veikla. Buvo siekiama įsivertinti asmeninius rezultatus, KMI ir kitus sveikatos rodiklius, buvo siekiama stebėti individualų dalyvių progresą. Keleto dalyvių, kurie turėjo išmaniuosius laikrodžius, buvo paprašyta sekti savo aktyvumo duomenis ir sveikatos rodiklius, tokius kaip širdies ritmas, nueitų žingsnių skaičius, sudegintos kalorijos bei miego kokybė. Šie duomenys leido dalyviams stebėti savo fizinį progresą realiuoju laiku, o projekto vykdytojams – analizuoti, kaip reguliarios fizinės veiklos daro įtaką jų sveikatai ir savijautai. Dalies dalyvių buvo paprašyta sekti savo rezultatus išmaniųjų svarstyklių POOC pagalba taip pat. Dalies dalyvių taip pat buvo klausiama, ar jie jaučia pokytį ir kokį pokytį jaučia. Dalyvių buvo įvardinta didesnė ištvermė, stipresnis kūnas atliekant fizinius darbus, lengvesnis kvėpavimas, sumažėjęs nerimas. Rezultatus dalyviai siejo su sporto užsiėmimu atsiradimu jų gyvenime. Remiantis surinkta informacija, buvo pastebėta, kad dalyvių fiziniai rodikliai gerėjo, įskaitant KMI mažėjimą, didėjantį ištvermingumą ir geresnę fizinę būklę. Dalį šių pokyčių galima sieti su individualizuotu fizinio aktyvumo pasirinkimu ir dalyvių motyvacija reguliariai lankyti užsiėmimus. Po kiekvieno etapo, kurie buvo skaičiuojami kalendoriniais metais, iš stebėjimų buvo daromos išvados. Laukiamą rezultatą, įvertinus išmaniujų įrenginių duomenis bei apklausus dalyvius žodžiu, pavyko pasiekti.
28 vaikai reguliariai sportavo 13 mėnesių. Ši veikla prisidėjo prie projekto tikslų, formuodama ilgalaikį įprotį reguliariai dalyvauti fizinio aktyvumo užsiėmimuose ir aktyviai judėti. Reguliarios mankštos ir jogos treniruotės ne tik pagerino vaikų fizinę sveikatą, bet ir prisidėjo prie lankstumo, judrumo bei ištvermės didinimo. Galutiniai rodikliai atspindi tikslingą darbo su vaikais naudą ir įrodo, kad ši veikla formuoja sveikos gyvensenos įgūdžius. Kadangi dauguma vaikų anksčiau neturėjo pastovaus fizinio aktyvumo įpročių, ši veikla buvo itin reikšminga siekiant sumažinti neigiamus nuotolinio mokymosi padarinius, tokius kaip padidėjęs kūno masės indeksas, sumažėjusi ištvermė bei judrumas.
Šeimų mankštose dalyvavusios Marcinkonių šeimos įgijo įprotį reguliariai sportuoti kartu, bent vieną kartą per savaitę, tokiu būdu fizinio aktyvumą padarydamos kasdienio šeimos gyvenimo dalimi. Dalyviai pasiekė reikšmingą fizinės sveikatos pagerėjimą – padidėjo jų lankstumas, judrumas, ištvermė ir kiti fiziniai rodikliai. Be to, užsiėmimai sustiprino šeimų tarpusavio ryšius, pagerino tėvų supratimą apie jų vaikų fizinį vystymąsi ir skleidė žinias apie aktyvaus gyvenimo būdo naudą. Ši veikla padėjo sukurti tvirtą pagrindą sveikos gyvensenos įpročiams, taip pat skatina tolesnį fizinio aktyvumo tęstinumą šeimose po projekto.
Kad užtikrinti įvairiapusį supratimą apie sporto poveikį kūnui, buvo organizuotos penkios paskaitos. Jos taip pat prisidėjo prie projekto tikslo įgyvendinimo, nes jų metu dalyviai sužinojo apie kūno sandarą, jiems tinkamų fizinių krūvių rekomendacijas, susipažino su įvairiomis sporto rūšimis teoriškai, kaip jos atsirado, kodėl, kokią naudą kiekviena rūšis teikia, sužinojo, kaip sau nepakenkti intensyviai sportuojant arba sportuojant per mažai, sužinojo, kaip tinkamai sportuoti netraumuojant kūno, ką daryti traumų atveju, taip pat sužinojo, kokie fiziniai ir cheminiai procesai vyksta kūne, kaip juos tinkamai reguliuoti. Suvokus teoriškai, pagerėjo dalyvių motyvacija, pagerėjo pastangos pratimus užsiėmimų metu atlikti taisyklingai, sustiprėjo savo kūno pajautimas, noras juo rūpintis. Teorinės žinios tapo reikšmingu veiksniu, stiprinančiu ne tik individualią motyvaciją, bet ir bendrą tikslinės grupės įsitraukimą į projekto veiklas. Pagerėjęs dalyvių supratimas ir motyvacija rodo, kad teoriniai užsiėmimai buvo būtini projekto tikslo pasiekimui.
Trijų trijų dienų trukmės šeimų stovyklos tapo prasminga projekto dalimi, sustiprinusia dalyvių fizinį aktyvumą, tarpusavio ryšius ir sveikos gyvensenos įgūdžius. Dalyviai aktyviai įsitraukė į įvairias sporto veiklas, kurios padėjo pasitikrinti fizines galimybes, pagerinti bendrą fizinę būklę ir formuoti pozityvų požiūrį į reguliarią fizinę veiklą. Paskaitos ir dirbtuvės suteikė teorinių žinių apie mitybos ir fizinio aktyvumo sąsajas, o miško terapijos ir sporto rungčių metu dalyviai išbandė naujas judėjimo formas gamtoje. Šeimos sustiprino tarpusavio santykius, išmoko naujų būdų, kaip kartu leisti aktyvų laisvalaikį. Dalyviai suprato, kad fizinės veiklos yra malonios, prieinamos ir naudingos, o tai padėjo formuoti ilgalaikius sveikos gyvensenos įpročius. Bendra veikla suvienijo šeimas ir stiprino bendruomenės tarpusavio santykius.
4. Kartu su VšĮ Kartų ugdymo centru organizuojamas projektas Vandens pasaulis EC Project Numeris: 2021-1-LT02-ESC30-SOL-000035968. Projektą įgyvendina 5 jauni savanoriai - Evelina, Gabrielė, Saulius, Aušrytė ir Monika. Visos projekto veiklos yra skirtos Marcinkonių daugiafunkcio centro lankytojams, jo metu sukurtas tikras akvariumas lieka centre kaip savanorių dovana.